technika, techniki, technologie, tu i tam
sobota, 07 lipca 2007
Dostep do internetu w W-wie

 Jan 18 1996, 10:00 am

>>           Czy ktos moze udzielic mi informacji,jak uzyskac dostep
>>           do internetu (e-mail) w Warszawie i jakie sa koszty ?

http://groups.google.ie/group/soc.culture.polish/msg/905a6061272d1e8a?dmode=source&hl=en

wtorek, 22 maja 2007
15.05.1977 O skomplikowanym układzie zalegania złóż węgla w Jastrzębiu, który bracia Czesi wydobywają do 2007 roku

 wysłuchaj

Za Gierka wydobywano węgiel kamienny w Polsce tzw. metodą rabunkową i na zawał. Polegało to na tym, że bracia Czesi przebijali się chodnikami na polską stronę w okolicach Jastrzębia Zdroju, rabowali węgiel zostawiając za sobą puste wyrobiska, które górotwór zaciskał otwierając nieoczekiwanie na powierzchni śląskiej ziemi głębokie rowy i leje, w których znikały pasące się na nędznych polach pod hałdami kozy i wpadały pilnjące tych kóz Slązaczki w szerokich sukniach, fartuchach pełnych kwiatów, czerwonych, zielonych i czarnych, wielkich wzorów. Pękające  ściany domów skręcano naprędce stalowymi kotwami, prętami przechodzącymi przez całą długość popękanego budynku. Zewnętrzne ściany domów zdobiły po rogach stalowe płyty, podkładki i nakrętki istotne w ankrowaniu.   
 
Dyrektor naczelny Kopalni XXX-lecia, Leopold Łukosz umiał zająć gości niebanalną gawędą, w której prawda o "bardzo trudnych warunkach geologicznych kopalni"  iskrzyła ogniem buntu w głowach młodych katopisarzy ( katowickich pisarzy), przywiezionych  przez Wilhelma Szewczyka zamówionym autokarem na majówkę równe trzydzieści lat temu.  Dyrektor Łukosz mówił "o skomplikowanym układzie zalegania złóż" do ludzi młodych, ale mądrych, by posiedli wiedzę i kierowali się nią przy podejmowaniu życiowych rozstrzygnięć. Zapytany przyznał wprost, że nie mówi się o tym głośno, ale prawdą jest, że Czesi podbierają polski węgiel, a nasi (należało się domyśleć: ubecko-partyjni) wiedzą o tym.  Spojrzenie przyjazne rozszerzalo krąg wtajemniczenia, wzbudzając sympatię do człowieka miało ewokować zgodę na objawianą tak oto, skłaniającą do konformistycznych zachowań rzeczywistość.
 
Młody poeta, kontestator nie pragnie zgody, gdyż nosi w sobie protest, który musi dojrzeć, żeby wybuchnąć poematem, albo demonstracją na ulicy.  Trzydzieści lat temu po powrocie z Krakowa, z Juwenaliów,  chodzenie na czwarty rok studiów filologii polskiej w Sosnowcu należało więc połączyć  z pierwszymi wezwaniami na przesłuchania w Będzinie przy ul. Bema.  Przepraszam, ale miało być o węglu. Otóż, katowicka gazeta wyborcza pisze 21 maja 2007 roku, że to nieprawda, ale w Kaczycach wszyscy wierzą, że Czeska spółka eksploatuje węgiel po polskiej stronie, tradycyjną metodą rabunkową, na zawał. Wywołuje wstrząsy sejsmiczne, które przerażają ludzi jak za Gierka. Czeska spółka oczywiście zaprzecza, bo chciałaby legalnie wydobywać węgiel w Polsce do spółki z polską spółką.  Czesi obiecali nawet zamontować we wsi sejsmograf, który ma wykazać ich uczciwość. 
 
W Katowicach jaskółki na polsko-czeskie spółki radzą patrzeć z perspektywy historycznej, bo kochać trzeba się jak bracia, a raczej: brat z cudzą siostrą, przyjaźnić i obalać mury.  Na wciskaniu ludziom kitu, promowaniu kłamstwa można zrobić geszeft, ale czy to jest ta miłość, o którą by chodziło?
 
Z Frankfurtu nad Menem mówił
 
Stefan Kosiewski

 

Download this episode / wysłuchaj, kliknij mp3 (4 min)  

Stanisław Piskor, Stefan Kosiewski, Andrzej Rauszer, Witold Tegnerowicz, Maciej Micha Szczawiński

http://sowa.mypodcast.com/200705_archive.html

 

http://groups.google.de/group/sowa-frankfurt/browse_thread/thread/2518f8ea8505020b

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
Tagi
www.flickr.com
stefan_kosiewski przedszkole oddali na burdel photoset stefan_kosiewski przedszkole oddali na burdel photoset